четвртак, 1. септембар 2011.

USPJEŠNO OKONČANA TREĆA KOTLIĆIJADA U KOZILIMA

Tradicionalna Treća kotlićijada koja nosi naziv "Memorijal Čičica", održana je u Driniću. Riječ je o gastronomskoj manifestaciji, gdje se ekipe takmiče u spremanju najboljeg lovačkog kotlića, a ove godine, na toj smotri dobrog lovačkog zalogaja i još boljeg druženja i zabave pobijedio je "Gril Zeko" iz Drinića, u kojem su kuvali, Zdravko Bulajić, Duško Radošević i Mile Trninić. Drugo mjesto zauzela je ekipa "MB razvoj", dok su trećeplasirani članovi ekipe "Auto Lukas" iz Kozarske Dubice.

- Ovo je treći put da učestvujem na "Kotlićijadi" i potajno sam se nadao da ću pobijediti, što se na kraju i ostvarilo. Organizacija manifestacije je na visokom nivou, a moram priznati da su se i ostali takmičari pokazali u najboljem svjetlu - naglasio je kapiten ekipe "Gril Zeko", Zdravko Bulajić.

Bodovanje su obavljali svi kapiteni, ocjenjujući svaki kotlić za okus, gustinu i boju nakon kuvanja, a bili su zaduženi i za nadgledanje higijenskih uslova i odjeće u toku kuvanja, odnosno provjeravanje da li ekipe imaju potrebnu kuvarsku nošnju i kotlić. Kapiteni nisu ocjenjivali svoje ekipe, a bodovanje se unosilo u liste koje su na kraju takmičenja provjeravali Sretko Stanković, Vladimir Bajić i Vladimir Puđa. Ttrću kotlićijadu otvorio je Želimir Mrđa, sin Milkana Mrđe Čičice, po kome manifestacija i nosi ime, a ovom prilikom sve ljubitelje ukusnog zalogaja i dobre kapljice, pozdravio je i načelnik opštine Drinić, Dejan Prošić, koji je istakao da je krajnji cilj ovog okupljanja stvaranje lovačkog brenda, po kojem će Drinić biti prepoznatljiv.

Osim pomenutih, u spremanju najboljeg kotlića nadmetalo se još deset ekipa, među kojima i "Runolist", u kojoj su svoje kulinarsko umijeće pokazali, Miloš Trkulja, Sanja Radaković i Dragan Balaban, a njihov kotlić bio je namijenjen gostima iz njemačkog grada Kamerštajna, koji su se oduševili našom tradicionalnom kuhinjom. Član te ekipe Miloš Trkulja, prošle godine je odnio ubjedljivu pobjedu na "Kotlićijadi" u Miskoj Glavi, kod Prijedora, kada se takmičio u ime Lovačkog društva "Srndać" iz Drinića.

Da je ovo zanimljivo druženje naišlo na dobar odziv govori i činjenica da je među gostima bilo članova lovačkih udruženja iz svih krajeva Republike Srpske, a brojni posjetioci došli su i iz Federacije BiH, Srbije, ali i daleke Njemačke. Ove godine, gosti na "Kotlićijadi" bili su i članovi Lovačkog saveza Republike Srpske, koji su omogućili da se takmičari nadmeću u gađanju glinenih golubova, a najbolji u toj disciplini bio je Mišo Balaban. U povlačenju konopca najjačom se pokazala ekipa "Joks", u kojoj su bili, Jovica Banjac, Branimir Kovačević i Dušan Lukić.

Raznolikost opojnih mirisa i okusa, hladnog piva i nadaleko čuvene šljivovice, bili su i više nego dovoljni razlozi za nezaboravnu zabavu kojoj su svakako doprinijele i šaljive lovačke priče. Nakon proglašenja najboljih, nastavljeno je slavlje, a pjesma i smijeh odjekivali su Kozilima do ranih jutarnjih časova.

петак, 19. август 2011.

субота, 13. август 2011.

Pravilnik 2011

LOVAČKI KOTLIĆ
„MEMORIJAL ČIČICA“

KOZILA 2011 , DRINIĆ
27.08.2011. sa početkom u 10:00


PRAVILNIK
O ocjenjivanju kotlića


I Takmičenje u kuvanju kotlića odvija se ekipno, ekipe broje po tri člana. Ekipa bira kapitena koji je isključivo zadužen za kontakt sa organizatorom.
Ekipe su dužne donjeti sve potrebno za spremanje, sem drva koja će obezbjediti otganizator.
Vrijeme spremanja je ograničeno na četiri sata

II Ocjenjivanje kotlića
Ocjenjivanje vrše svi kapiteni koji ocjenjuju svaki kotlić za ukus, gustinu i boju nakon kuvanja i nadgledaju higijenske uslove i stiling u toku kuvanja. Kapiteni neće ocjenjivati kotlić svoje ekipe, te on neće biti bodovan. Ocjenjivanje se unosi u liste koje će pripremiti organizator.Ocjenjivanje se vrši na osnovu sledećih elemenata:

1. UKUS ...............................1 – 20 BODOVA
2. GUSTINA ............................0 - 10 BODOVA
3. BOJA ...............................1 – 8 BODOVA
4. HIGIJENSKI USLOVI...................0 – 5 BODOVA
5. KUVARSKA NOŠNJA i KOTLIĆ ...........0 – 4 BODA

1. UKUS – podrazumjeva se da spremljena hrana ima akcenat na „lovački“ ukus. Kapiteni su iskusni kulinari i lovaci koji mogu prepoznati ukus više vrsta divljači, adekvatnu količinu začina (prednost malo ljućoj hrani) i ostale elemente koji su bitni za dobar lovački kotlić. Ukus kotlića se boduje od 1 do maksimalno 20 bodova.
2. GUSTINA – da bi osvojio 10 bodova kotlić treba da ima gustinu koja podrazumjeva konzumaciju bez priloga. U ocjenjivanje ulazi i cjelokupna sjedinjenost sastojaka, te raskuvanost mesa. Ako kotlić ima dobru gustinu dobija maksimalnih 10 bodova, ako ima dobru gustinu, ali nije dobra sjedinjenost sastojaka dobija 5 bodova. Previše rjedak ili gust kotlić nema bodova za gustinu.
3. BOJA– boja treba da bude kompaktna i zagasito crvena do čokoladna. Takozvano „plivanje“ paprike nije poželjno. Članovi komisije ocjenjuju boju od 1 do maksimalno 8 bodova.
4. HIGIJENSKI USLOVI – od ekipa se očekuje da vode računa o higijeni. Ekipa kojoj komisija primjeti nehigijenske uslove prilikom spremanja neće imati bodova. U svakom drugom slučaju dobija 5 bodova.
5. KUVARSKA NOŠNJA I KOTLIĆ – boduje se sa 0 ili 3 boda, tj dali ekipe imaju kuvarsku nošnju ili je nemaju. Kotlić je obavezan. Najbolje opremljena ekipa dobija još bonus poen, te je maksimalan broj bodova 4.

III Nakon ocjenjivanja ocjenjivačke liste se predaju takmičarskoj komisiji koja će izvršiti sabiranje, te bodovanje. Bodovaće se sa svake ocjenjivačke liste 10 najbolje ocjenjenih kotlića i to tako da najbolji dobije 12 bodova, drugi 10, treći 8, četvrti 7, peti 6, šesti 5, sedmi 4, osmi 3, deveti 2 i deseti 1 bod. Na taj zbir dodaju se ocjene publike po istom principu. Ukupan broj bodova određuje plasman za trofej „Čičica“i novčane nagrade. Pobjednik publike dobija plaketu „Mišo Lukić“.

IV Kuvanje će se obavljati na određenim parcelama.


V Učesnik koji vrijeđa ili ometa druge ekipe, članove komisije, ili bilo koga drugog, koji ometa na bilo koji način događaj, prepire se sa članovima komisije , ponaša nedolično, dolazi u očigledno pijanom stanju ili na drugi način omalovažava lovačku i kuvarsku etiku i sam memorijal biće suspendovan sa takmičenja.

VI Ekipa koja završi kuvanje, treba održati temperaturu do ocjenjivanja. Najmanja količina koju jedna ekipa treba da spremi je 5 litara. U slučaju istog broja bodova prednost ima ekipa koja je spremila veću količinu.

U DRINIĆU 12.08.2011.
Organizacioni odbor
„KOZILA 2011“